Ulaştırma Hizmetleri Bölümü

Ulaştırma Hizmetleri Bölümü (Marina ve Yat İşletmeciliği Programı)

Ulaştırma Hizmetleri Bölümüne bağlı olarak hizmet veren Marine İşletme Programı, Denizcilik kültürüne hakim, marina ve yat işletme ve turizm bilim dallarıyla ilgili eğitim almış, deniz turizmi alanında çevre bilinci ve ülke çıkarlarını ön planda tutan, denize ve turizme çok yönlü bakabilen, bu alanda görev alınması planlanan kalifiye personel yetiştirilebilmesi için eğitim vermektedir.

Programın Amacı;

Marina ve Yat İşletmeciliği programında ilk yıl işletme, genel muhasebe, temel denizcilik ve gemicilik bilgisi, deniz turizmi, marina işletmeciliği ve yat işletmeciliği, marinalarda emniyet ve güvenlik gibi temel işletmecilik ve alan bilgilerini vermeye yönelik, ikinci yıl da marinalarda deniz operasyonları, deniz turizmi pazarlaması, deniz meteorolojisi, Türkiye’de yat turizmi, marinalarda kara operasyonları, deniz turizmi mevzuatı, marinalarda çevre yönetimi, mesleki yabancı dil dersleri ile öğrencileri ilgili sektörün talep ettiği niteliklerle donatmayı amaçlamaktadır.

Programın Hedefleri;

Yat limanları, marinalar, yat inşa tesisleri, tersaneler, yat işletme firmaları, yat brokerlik firmaları ve acenteleri, yat sigorta firmaları gibi işletmelere orta ve üst düzey yönetici kademesine eleman yetiştirilmesidir. Bunun yanında yat turizm firmalarında çalışacak idari personel, yatlarda çalışabilecek yat servis elemanları, marinalarda çalışacak büro elemanları ve teknik personel yetiştirilmesi bölümün hedefleri arasındadır. Programa her yıl 30 öğrenci alınması planlanmaktadır.

Çalışma Alanları;

Marina ve Yat İşletmeciliği programı mezunları, kamu ve özel sektörde marinalar başta olmak üzere tüm denizcilik işletmelerinde, brokerlik firmalarında, limanlarda, yat inşa tesisleri ve tersanelerde, yat sigorta firmalarında, tedarik firmalarında çalışabilme olanağına sahip olabileceklerdir. Yat turizm firmalarında çalışabilecek idari personel, yatlarda çalışabilecek yat servis elemanı, marinalarda çalışabilecek büro elemanı, teknik personel, orta ve üst düzey yönetici kademesinde çalışabileceklerdir.

Bölümümüzde Mezuniyet Şartı;

Öğrenci 2 yıllık eğitim süresini 120 AKTS kredisi alarak tamamlamalıdır. Bu derece, öğretim planında yer alan bütün teorik ve uygulamalı dersleri ve 60 iş günlük staj dönemini başarı ile tamamlayan öğrencilere verilir. Öğrencinin öğretimin başarı ile bitirerek diploma alabilmesi için genel not ortalamasının 4.00 üzerinden en az 2.00 olması ve bütün derslerden başarılı olması gerekmektedir.

Dikey Geçiş;

Marina ve Yat İşletmeciliğiİ programı mezunları ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavı (DGS) aracılığıyla Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi, Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği, Denizcilik İşletmeleri Yönetimi, Güverte, Lojistik Yönetimi gibi lisans programlarına başvurabilmektedirler. Ayrıca Açıköğretim Fakültesine doğrudan Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri (Açıköğretim), İktisat (Açıköğretim), Kamu Yönetimi (Açıköğretim), Maliye (Açıköğretim), Uluslararası İlişkiler (Açıköğretim), İşletme (Açıköğretim), Konaklama İşletmeciliği( Açıköğretim) bölümlerinede geçiş yapılabilmektedir.

Program Bünyesindeki Dersler için TIKLAYINIZ

 

Personel-Öğrenci

Etkinlikler
Fotoğraf Albümü
Yukarı Çık