Kazım Yılmaz

Kazım YILMAZ

(Denizli 20 Mart 1930 - Datça 5 Ağustos 2014)  

 

Denizli’ nin Babadağ ilçesinde dünyaya gelen Kazım Yılmaz İlköğrenimini Denizli, İzmir ve İstanbul’da tamamladı. 1949 yılında babasının iflasından sonra 1950 yılında askere gitti. Askerliğini bitirdikten sonra İstanbul'un Haydar semtinde mahalle bakkallığına başladı. Bu arada 4 Nisan 1953 yılında şimdiki eşi Özcan YILMAZ ile evlendi ve bu evlilikten ikisi kız biri erkek olmak üzere üç çocuğu dünyaya geldi. Daha sonra Haydar semtindeki bakkal dükkânını İstanbul'un Fatih ilçesinin At pazarı denen semtinde Bakkal-Kasap olarak sürdürdü. Bu işlerden edindiği birikimlerle 1963 yılında ufak çapta inşaat işleri ile müteahhitliğe başladı. 1973 yılında İstanbul Aksaray'da sinema salonu yaptı. O yıllarda televizyonlar yeni çıktığında sinemalar özelliğini yitirmeye başladı. Bu sinemanın altını otopark, üstünü de düğün salonuna çevirdi. Bu düğün salonu ''19 Mayıs düğün salonu '' adı altında halen faaliyetine devam etmektedir. Daha sonraları inşaatçılığa devam edip, otelcilik ve turizm işleride yapan Kazım YILMAZ Datça'ya gelerek  Otel Okey'i inşa edip çalıştırdı.

Datça'yı çok sevdiği için, 1995 yılında 24 Derslikli Kazım YILMAZ ilköğretim okulunu yaparken 7. Cumhurbaşkanı Kenan EVREN ile tanıştı. Evren paşa'nın '' Kendi okulunu kendin yap'' sloganı ile okul yaptırmaya devam ederek 2000 yılında eşi  Özcan YILMAZ'ın adını taşıyan 24 Derslikli Turizm Meslek Lisesini, 2002 yılında 36 Derslikli Yılmazlar İlköğretim Okulunu, 2002 yılında 7. Cumhurbaşkanı Kenan EVREN ile birlikte Özel Kazım YILMAZ lisesini, 2004 yılında 42 Derslikli Reşadiye Kazım Yılmaz Okulu'nu ve 2010 yılında Yılmaz Kardeşler Anadolu Lisesi'ni yaptırarak Milli Eğitim Bakanlığı'na bağışladı. 2006 yılında ise Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesine bağışladığı Kazım Yılmaz Meslek Yüksekokulunu ve beraberinde 12 Dairelik Personel Lojmanlarını yaptırarak Datça ilçesinde eğitime büyük katkıda bulundu.

Uzun yıllardır tedavi gördüğü hastalığa yenik düşerek 5 Ağustos 2014’te aramızdan ayrıldı.

Datça'nın Okul Dede Ünvanlı Hayırsever işadamı Kazım YILMAZ yaptırmış olduğu okullardan dolayı TBMM Üstün Hizmet Ödülü'ne de layık görüldü.

Onun en büyük emeli yurt çapında

''Cehaleti ve rüşveti silmektir.''

Personel-Öğrenci

Fotoğraf Albümü
Web İçerik Sorumlusu

  

Yukarı Çık